14 wskazówek dla przyszłych Par Młodych

W tym poradniku chciałbym poruszyć temat zdjęć ślubnych, a mianowicie sytuacji które mają miejsce podczas dnia ślubu. Mają one znaczący wpływ na estetykę i ogólny efekt końcowy fotografii. Wierzę, że każda Para Młoda która świadomie planuje dzień swojego ślubu chciałaby otrzymać piękną pamiątkę w postaci zdjęć i filmu. Zdecydowałem się napisać praktyczny poradnik, który pomoże przyszłym parom młodym przygotować się do współpracy z fotografem i filmowcem.

W dzisiejszych czasach w dobie łączenia się z całym światem poprzez Internet mamy możliwość sięgać po wiedzę i pomysły które mogą pomóc w organizacji, takiego dnia jak ślub bez wychodzenia z domu. Ktoś trafnie stwierdził, że „w dobie Internetu brak wiedzy jest po prostu wyborem”. Dlatego chcę podzielić się z przyszłymi PM swoją wiedzą, którą zdobyłem pracując w branży ślubnej jako fotograf. Wszystko co tu napisałem jest podparte moim doświadczeniem i obserwacją różnych sytuacji z którymi PM mierzą się podczas ślubu.

fotograf ślubny Olsztyn

1. WYBÓR FOTOGRAFA ŚLUBNEGO

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o jakości materiału w postaci pięknych zdjęć ślubnych, albumów czy odbitek jest oczywiście wybór właściwego fotografa. To właśnie fotograf dysponujący dobrej klasy aparatem i gamą obiektywów będzie w stanie zapewnić Wam profesjonalną jakość zdjęć. Nie łudźcie się myślą, że cena nie gra tu roli. Rynek cenowy jest mocno rozpięty i oscyluje między 1500zł do nawet 7000zł za jednego fotografa. Mam nadzieję, że kierując się wyborem usługodawcy nie masz ustawionego kompasu z azymutem „fotograf nie za miliony”. Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj tylko że gdy kurz opadnie pozostaną Ci tylko wspomnienia i fotografie.

Zdaje sobie sprawę, że fotograf to nie magik i nie wyczaruje wam dobrych zdjęć za dotknięciem czarodziejskiego przycisku w programie do obróbki. Tak to nie działa. Fotografia ślubna reportażowa polega na dokumentowaniu i układaniu historii dwojga zakochanych w sobie ludzi, którzy zdecydowali się przypieczętować swój związek zawarciem przymierza. „Miłość zasługuje na to by sfotografować ją szczerze i uczciwie” takie jest moje motto, którym kieruje się od początku swojej działalności.

2. PEWNOŚĆ SIEBIE JEST KLUCZEM DO DOBRYCH ZDJĘĆ.

Pewność siebie jest chyba najbardziej pomijanym aspektem w dziedzinie fotografii ślubnej. Wiele poradników sponsorowanych przez firmy modowe próbuje wmówić przyszłym PM, że kupując suknię ślubną która będzie na topie w przyszłym sezonie sprawi, że będziesz wyglądać zjawiskowo. Piękna suknia i stylowy garnitur oczywiście zrobią robotę, ale nic nie przebije pewności siebie i uśmiechu.

Król Salomon, najmądrzejszy człowiek swoich czasów powiedział takie słowa „Jak człowiek myśli w swoim sercu taki jest”

Jeden z moich pierwszych ślubów zapamiętałem ze szczegółami, nie dlatego że był jakiś wyjątkowy, ale dlatego że widziałem jak nastawienie PM może wpłynąć na jakość materiału. Jako fotograf mogłem sobie pozwolić na pewne oszustwa przy kadrowaniu i selekcji zdjęć jednak filmowcy już tak łatwo nie mieli. Wszystko zaczęło się od słów pana młodego który na przygotowaniach powtarzał jak mantrę „jestem tylko dodatkiem na tym ślubie” 

Trochę mnie to rozbawiło, ale jeszcze wtedy nie zdawałem sobie sprawy jak te słowa pokryją się z rzeczywistością. Większość ujęć na których był pan młody były to zdjęcia, gdzie jego wzrok był skierowany do ziemi. Na zdjęciach wygląda to tragicznie i taki materiał przy pierwszej selekcji idzie od razu do kosza. Tylko że jak zacząłem kasować te wszystkie zdjęcia, gdzie pan młody wychodził niekorzystnie, to musiałem na nowo je przywracać, bo jego prawie nie było. Wasze nastawienie jest bardzo istotnym elementem wpływającą na jakość zdjęć które otrzymacie.

3.PRZYGOTOWANIA

Wybór miejsca na przygotowania jest bardzo istotny. Jeżeli macie taką możliwość to wybierzcie jasny i przestronny pokój, którego nie trzeba doświetlać światłem sztucznym. Takie światło bardzo niekorzystnie wpływa na kolorystykę zdjęć. Oczywiście nie jest to wymówka dla fotografa, bo nie zabrał ze sobą dodatkowych lamp, chodzi o to by osiągnąć jak najbardziej naturalny efekt bez niepotrzebnego zamieszania. Fotograf i filmowiec, który nie używa dodatkowych źródeł światła może pracować niepostrzeżenie i bez ingerencji w sytuację. Nie daj Boże, jeśli zatrudnicie fotografa i kamerzystę z wyższej i niższej półki cenowej. Miałem kilka sytuacji, gdzie kamerzysta używał budżetowej kamery i musiał doświetlać kadr sztucznym światłem podłączonym do kamery. Efekt jest tragiczny.

Ciemniejszy pokój z pewnością pochłonie dużą ilość światła wpadającego przez okno i fotografie będą w ciemniejszych tonacjach. To nie jest problemem. Najgorzej jest w pokojach którem mają kolorowe ściany, żółte, fioletowe, zielone. Wtedy światło wpadające do pomieszczenia odbija się i powoduje zafarb na białej sukni czy twarzy i wtedy taki efekt jest najbardziej niekorzystny. Dlatego jeżeli zależy Wam na estetyce to unikajcie takich miejsc.

Jeśli macie do dyspozycji ogród lub jakimś trafem obok waszego domu znajduje się stodoła to myślę, że spokojnie można urozmaicić wasz reportaż zdjęciami w plenerze.

Ilość osób które będą wam towarzyszyć na przygotowaniach również ma znaczenie i wszystko zależy od waszego temperamentu. Chodzi o to byście czuli się komfortowo w towarzystwie swoich bliskich. Jeżeli jesteś typem ekstrawertyka to czy będą trzy czy dziesięć osób nie będzie miało znaczenia a może nawet korzystniej wpłynąć na atmosferę. To samo dotyczy tych spokojniejszych temperamentów, jeżeli wolisz być sama czy sam to efekt będzie podobny. Chodzi o to by robić wszystko zgodnie ze swoją naturą wtedy zdjęcia będą naturalne.

4.BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

łogosławieństwo udzielane przez waszych rodziców jest również ważnym elementem w reportażu ślubnym. I w tym miejscu moją jedyną radą jest ograniczenie ilości osób które będą Wam towarzyszyć. Czasami zdarza się, że w ciaśniejszych pomieszczeniach zbiera się cała wasza rodzina i kilka najbliższych osób, wtedy uzyskanie estetycznego kadru jest bardzo trudne.

5.WEJŚCIE DO KOŚCIOŁA

Na wejściu do kościoła często zwracam uwagę PM, aby idąc od wejścia do ołtarza nie patrzyli pod nogi, jeżeli jesteście skrępowani sytuacją, kiedy goście są zwróceni w waszą stronę to możecie po prostu wybrać sobie jakiś punkt i nie zwracać uwagi na innych. Ale uważam, że lepsze ujęcia mają osoby które po prostu uśmiechają się do swoich gości podczas wchodzenia. 

6.PRZYSIĘGA

Podczas przysięgistańcie naprzeciwko siebie i patrzcie sobie w oczy. Niby oczywiste, ale zdarza się, że PM ze stresu mówi słowa przysięgi do księdza lub też błądzi wzrokiem po kościele i wygląda to tak jakby moc tych słów nie miała żadnej wartości. To samo dotyczy zakładania obrączek, patrzcie sobie w oczy. Zakładanie obrączek możecie przećwiczyć w domu.

7.POCAŁUNEK W KOŚCIELE

Po założeniu obrączek możecie się pocałować. Jeżeli ksiądz jest wyluzowany to sam Was do tego zachęci, ale niestety tych wyluzowanych trzeba ze świecą szukać. Zdarzało się, że w po założeniu obrączek PM i goście popadali w konsternacje, ponieważ ksiądz odwracał się i odchodził pod ołtarz i nawet goście nie wiedzieli, czy mają bić brawo. Wasz pierwszy pocałunek jest przypieczętowaniem całej ceremonii i znakiem dla rodziny i gości, że mogą wiwatować. Zapytajcie swojego księdza o zwyczaje.

8.MARSZ MENDELSONA

ą dwie szkoły, jeśli chodzi o wyjście z kościoła. Pierwsza jest taka, że wasi goście czekają w ławkach a wy w tym czasie przechodzicie i to jest najlepsza opcja. Wtedy po prostu dochodzicie do wyjścia i czekacie aż goście opuszczą budynek i dopiero wtedy wychodzicie. Druga opcja polega na tym, że goście pierwsi opuszczają budynek i ustawiają się przed wejściem i dopiero Wy.

9.WYJŚCIE Z KOŚCIOŁA

Wyjście z kościoła świeżo upieczonych Nowożeńców najczęściej wita się sypiąc ryż, monety czy płatki róż. Oczywiście to wszystko ma swoje znaczenie symboliczne, dlatego jeżeli nie jesteście przywiązani do tradycji to polecam płatki róż. Sypanie ryżem powoduje pewien dyskomfort, wpadając we włosy, za dekolt czy nawet do butów. Konfetti z kolei jest efektywne, ale i głośne, przy wyjściu z kościoła PM mają tendencję do zamykania oczu i kulenia się pod wpływem huku. Dlatego uważam, że najlepsze jest sypanie świeżych płatków kwiatów. Czasami ksiądz nie pozwala na sypanie ryżu, kwiatów czy konfetti, wtedy alternatywą jest szpaler. Jeżeli któreś z Was pracuje w służbach mundurowych to polecam pogadać z kolegami z pracy. Szpaler nadaje całemu wydarzeniu dostojności. Oczywiście jest również możliwość przygotowania szpalera przez waszych gości i zamiast szabli użyć do tego długich róż.

10.ŻYCZENIA

Życzenia najczęściej robi się przed kościołem ze względu na waszych znajomych, którzy nie zostali zaproszeni na przyjęcie, ale przyszli do kościoła i na pewno chcieli by złożyć wam życzenia. I to jest najlepszą opcją, ponieważ fotograf i filmowiec może zrobić z tego materiał i mieć również czas na to by dojechać przed Wami na salę i zrobić detale związane z przystrojeniem. Pewnie chcielibyście mieć również takie zdjęcia. Przystrojenie sali pochłania znaczną część waszego budżetu i warto mieć takie zdjęcia.

11.PIERWSZY TANIEC

Pierwszy taniec jest jednym z bardziej stresujących momentów dla PM. W większości dotyczy to panów. No cóż, nie dziwie im się. Sam bym stresował się tańcząc ze swoją partnerką mając na sobie wzrok wszystkich gości. Są dwa wyjścia. Możecie po prostu zrezygnować z pierwszego tańca ubijając przy tym jedną ze świętych krów tradycji polskiego wesela i przyczynić się do wyzwolenia ze stresu kolejne pary które są potencjalnymi kandydatami, albo możecie też skorzystać z warsztatów które przygotowują PM na tę okazję. Przygotowałem poradnik w tym temacie. …………………………….

Trochę ubolewam nad tym jak obserwuje PM które zamiast cieszyć się tym dniem są po prostu zestresowane i odhaczają kolejne punkty na liście „ślubne must have”. Jeżeli zdecydujecie się na spontan, czyli „będzie co będzie” to postarajcie się po prostu patrzeć sobie w oczy, to wystarczy. Nie jestem wielkim fanem skomplikowanych układów, ale jest coś co pociąga mój wzrok bardziej niż wszystko inne podczas pierwszego tańca. Składnik, który jest siłą napędową wszystkiego co robimy i nazywa się „pewność siebie”

12.TORT WESELNY

Przechodząc do tej słodszej części warto wspomnieć o planowaniu godziny, kiedy ma zostać podany tort. Najefektywniej jest podanie tortu o zmroku, jeśli dodatkowo planujecie by na torcie były race. Poinformujecie również waszych gości o wszelkich atrakcjach przygotowanych na weselu. Najlepszym sposobem jest rozstawienie planu wesela na stołach.

13.OCZEPINY

Oczepiny to dość kontrowersyjny temat. Niektóre zabawy są tak niesmaczne, że naukowcy dokładają wszelkich starań, aby wynaleźć pigułkę na wykasowanie pamięci. Żeby była jasność-nie jestem przeciwnikiem zabaw oczepinowych, ale jestem przeciwny zespołom które ostatnią aktualizację zabaw robiły na przełomie lat 90. Nie wiem kto wymyśla te zabawy mające na celu upokorzenie waszych gości, ale uważam, że wybierając zabawy oczepinowe warto kierować się dobrem waszych bliskich. Niejednokrotnie zdarzało mi się obserwować reakcję ludzi, którzy dali się wciągnąć w te zabawy co później skutkowało moralnym kacem, podartymi sukienkami czy spodniami. Jeśli decydujecie się na zorganizowanie zabaw oczepinowych to zróbcie to z klasą. „Mistrz patelni” może i był na topie 10 lat temu, ale wygląda to trochę jak niemieckie budżetowe porno.

14.PLENER ŚLUBNY

Plener ślubny – Jak przygotować się do zdjęć w plenerze? Na początku wspominałem o tym, że w czasie ślubu to Wy jesteście najważniejsi i na sesji plenerowej zasada jest ta sama z tym, że jesteście tylko Wy i wasz fotograf. Atmosfera jest luźniejsza. Jesteście już kilka dni po ślubie i może zdążyliście zaliczyć już pierwszą małżeńską kłótnie i dobrze by było abyście na zdjęcia przyjechali bez konfliktu. Jest taka pisana zasada „kłóćcie się, jeżeli zajdzie potrzeba, ale nie pozwólcie, aby słońce zachodziło nad waszym gniewem”. Ta zasada jest dobra, jeśli chodzi o życie codzienne, ale na sesji może być trochę za późno. Fotograf będzie chciał zrobić wam zdjęcia jeszcze przed zachodem słońca. Więc jeśli macie zaplanowany plener to postarajcie się być oboje zgodni. Miałem kiedyś sytuację, że na sesję narzeczeńską przyjechała do mnie para i te zdjęcia w ogóle nie wychodziły, widoczny dystans i wymuszony uśmiech sprawiał, że zacząłem wybierać szersze plany bez skupiania się na emocjach. Dopiero wracając do domu dowiedziałem się, że przed samą sesją mocno się pokłócili i tak naprawdę emocje opadły dopiero kiedy skończyliśmy. Innym razem z kolei miałem parę która przyjechała do mnie na mocnym kacu. Był już tydzień po weselu i byliśmy umówieni na ten termin więc wyszło jak wyszło. Podkrążone oczy i niechęć do wszystkiego sprawiły, że nie był to udany plener. Po tym doświadczeniu zmieniłem także swoją ofertę i plener ślubny jest opcją dodatkową, ponieważ czasami zdarzało się, że PM przyjeżdżała na zdjęcia tylko dla tego, że były one w pakiecie podstawowym.

Jeszcze jedna bardzo istotna sprawa, na którą kładę duży nacisk i sprawdza się w 90% przypadków. Relacja. Nie tylko między Wami, ale również z waszym fotografem. Luźna atmosfera znacząco wpływa na jakość i odbiór fotografii. I napisałem o tym więcej w innym artykule „…………………………..” jeśli uważacie, że zdjęcia z sesji narzeczeńskie są zbędnym wydatkiem to przeczytajcie ten artykuł.