Pierwszy taniec weselny

Jeszcze tylko pierwszy taniec… Tak wiele razy słyszałem te słowa fotografując śluby, że postanowiłem napisać kilka słów w tym temacie. Pierwszy taniec jest chyba najbardziej stresującym momentem podczas wesela nie wliczając w to przysięgi w kościele. (o której również możecie przeczytać w moich poradnikach). Piszę poradniki dla przyszłych par młodych przygotowujących się do ślubu i wesela, aby pomóc im się przygotować pod kątem zdjęć oraz filmu. Zależy mi na tym, aby moi klienci a także osoby postronne szukające porad i inspiracji mogły uczyć się na błędach innych. Moje poradniki to po prostu zbiór doświadczeń z branży ślubnej, w której pracuje od lat.

Na początku warto rozważyć czy w ogóle chcecie, aby pierwszy taniec gościł na liście waszego programu weselnego. Jako fotograf ślubny mam okazję obserwować co dzieje się na weselach od strony oficjalnej jak również od kuchni. Jednym z tematów który spędza sen z powiek wielu par młodych a szczególnie facetom jest pierwszy taniec. Traktowany jako „must have” każdego wesela. W naszej kulturze przyjęły się pewne schematy które powielane latami przyczyniły się do powstania tradycji. Tylko że tradycje czasami godzą w naszą swobodę. Ale nie o tym jest ten wpis.

pierwszy taniec
pierwszy taniec

OD CZEGO ZACZĄĆ NAUKĘ PIERWSZEGO TAŃCA?

Naukę pierwszego tańca najlepiej zacząć od zaraz. Wiele par odkłada lekcje pierwszego tańca na później i to później nadchodzi zbyt późno, aby cokolwiek zrobić. Nie czekajcie na ostatnią chwilę, ponieważ przed Wami wiele obowiązków. Na początku warto rozważyć wasze predyspozycje i czas, który jesteście w stanie poświęcić na lekcje lub kurs. Określcie poziom waszych tanecznych umiejętności. Nauka walca wiedeńskiego jest o wiele łatwiejsza niż tango czy salsa. Skomplikowane układy taneczne są czasochłonne i są zarezerwowane dla bardziej zaawansowanych tancerzy.

You tube jest skarbnicą wiedzy, z której możecie czerpać inspirację. Wiele szkół tańca umieszcza tam swoje filmy z lekcji. Wiele par które znam inspirowało się prostymi układami choreograficznymi z internetu. Znajdziecie tam filmy z pierwszego tańca z wesel które mogą was zainspirować. Jeśli nie czujecie się na siłach możecie również skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy ułożą choreografię pod wasze predyspozycje.

pierwszy taniec
pierwszy taniec

1. PEWNOŚĆ SIEBIE PODCZAS TAŃCA JEST KLUCZEM

Najważniejsze sprawy powinny być zawsze na początku. I jestem pewien, że to co piszę jest jedną z najważniejszych rzeczy które powinny towarzyszyć parom młodym podczas ślubu i wesela. Mowa o pewności siebie. Jako fotograf ślubny nie mający wiele wspólnego z pracą z profesjonalnymi modelami zauważyłem, że ludzi pewnych siebie (akceptujących swoje wady i zalety) łatwiej się fotografuje. Śmiałość jest pociągająca, serio. To ta cecha w ludziach sprawia, że przyjemnie się ich ogląda na filmach czy zdjęciach. Jeśli decydujecie się tańczyć zwróćcie na to uwagę. 

2. PIERWSZY TANIEC – KURS ONLINE

Kurs Online stworzony przez profesjonalnych tancerzy i choreografów jest świetną opcją, jeśli brakuje Wam czasu na lekcje w stacjonarnej szkole tańca. Na stronie Zatańczymy.pl prowadzonej przez Magdalenę Targoni w ofercie znajdziecie gotowe choreografie do wybranych piosnek. Znajdziecie tam choreografię z elementami walca angielskiego, wiedeńskiego, rumby, jaifa, tango, choreografię freestyle oraz układy uniwersalne pasujące do większości utworów. Po kursie nauczycie się nie tylko technicznej poprawności, ale również zyskacie pewność siebie która pozwoli Wam dobrze się bawić. Z moich obserwacji wynika, że osoby które zdecydowały się na lekcje pierwszego tańca nabrały pewności siebie co przełożyło się na lepsze zdjęcia.

3. PIERWSZY TANIEC W STACJONARNEJ SZKOLE TAŃCA

Nic nie zastąpi lekcji pod okiem profesjonalisty, który dobierze dla Was choreografię oraz efektowne kroki pod wasze predyspozycje. W szkole tańca o wiele szybciej nauczycie się nie tylko podstawowych kroków, ale również właściwych postaw. Podstawowe programy trwają około 4 do 6 lekcji po 60min. Tyle wystarczy by nauczyć się tańczyć, resztę możecie ćwiczyć w domu. Podczas kursów tańca ludzie mocno zbliżają się do siebie i odkrywają nowy poziom współpracy i relacji a takie doświadczenia są bezcenne w związkach. Kilka lekcji pod okiem doświadczonego nauczyciela tańca sprawi, że wasze skrępowane ruchy się odblokują. Nauka pierwszego tańca jest niewielką inwestycją. Dzięki niej otrzymacie coś więcej niż tylko lekcje podstawowych kroków.

4. MUZYKA DO PIERWSZEGO TAŃCA

Wybór odpowiedniej muzyki ma ogromne znaczenie. Tak jak nie da się stworzyć dobrego filmu bez odpowiedniej muzyki tak nie da się stworzyć odpowiedniego klimatu podczas pierwszego tańca bez odpowiedniej oprawy. Oprawa muzyczna do pierwszego tańca buduje klimat i warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego kawałka. Popularne piosenki nie są najlepszym wyborem. Pamiętam jak w jednym sezonie na topie był Ed Sheran – perfect. Lubię ten kawałek, ale jego obecność w każdej stacji radiowej sprawił, że po prostu stracił swój smak.

Warto również pamiętać o długości utworu lub jego umiejętnym zmiksowaniu by nie był zbyt długi. Im dłuższy utwór tym więcej kroków do zapamiętania. Jeśli nie macie pomysłu na dobry utwór do pierwszego tańca to przygotowałem dwie listy najpopularniejszych utworów. Jedna lista zawiera piosenki zagraniczne a druga polskie.

Kolejna istotna rzecz to odtworzenie muzyki podczas wesela. Jeśli przygotowujecie choreografię do wybranego utworu to pamiętajcie o tym by dostarczyć muzykę dla Dj’a lub zespołu, jeśli uprzednio ją zmiksowaliście lub po prostu przycięliście. Jeśli chcecie by na waszym weselu zespół zagrał wybrany utwór to poproście o wersję audio abyście mogli się zapoznać z ich utworem.

Komunikujcie wasze oczekiwania i potrzeby. Najlepiej słownie oraz pisemnie, aby uniknąć nieporozumień. Byłem już świadkiem jak podczas pierwszego tańca Para Młoda tańczyła do innego utworu niż planowali.

5. OBUWIE DO PIERWSZEGO TAŃCA

Wybór odpowiedniego obuwia do pierwszego tańca jest bardzo ważny. Większość par młodych podczas wesela zabiera ze sobą dwie lub trzy pary obuwia (dotycz Panny Młodej). Inne jest obuwie które panny młode zakładają do kościoła, inne do pierwszego tańca i wreszcie tenisówki lub baleriny (wersja dla przezornych). Obuwie do pierwszego tańca jest bardzo istotne, jeśli decydujecie się na bardziej skomplikowany układ. Komfort i bezpieczeństwo, jest najważniejsze. Pierwszy taniec ćwiczcie w obuwiu które będziecie nosić podczas wesela.

6. SUKNIA ŚLUBNA PODCZAS PIERWSZEGO TAŃCA

Zaraz obok wygodnego obuwia mającego zapewnić komfort i bezpieczeństwo podczas pierwszego tańca jest również suknia ślubna. Nie każda suknia ślubna pozwoli ci poruszać się tak zgrabnie jak Jennifer Grey w filmie „Dirty Dancing” Chyba że zamierzasz się przebierać. Ważne jest by pamiętać o tym na jakie ruchy pozwala suknia.

Suknie ślubne o kroju rybki wyglądają obłędnie na szczupłych kobietach, ale również krępują ruchy. Tradycyjne suknie “princessa” zakończone kołem nie wyglądają dobrze podczas różnego typu podnoszeń. 

7. OPRAWA WIZUALNA PODCZAS PIERWSZEGO TAŃCA

Oprócz odpowiednio dobranej muzyki warto zadbać również o dodatki które podkreślą wyjątkowość pierwszego tańca. Pierwszy taniec jest jedynym czasem podczas wesela który zarezerwowany jest tylko dla pary młodej. To szczególny czas, kiedy wasi goście od początku do końca obserwują wasz taniec. Światło jest bardzo ważne. Możecie porozmawiać z zespołem o kreatywnym wykorzystaniu światła oczywiście jeśli parkiet jest odcięty od światło dziennego. Jeśli ksiądz nie udzielił pozwolenia waszym gościom na wystrzelenie konfetti podczas wychodzenia z kościoła to nic straconego. Konfetti z powodzeniem możecie wykorzystać podczas pierwszego tańca np. podczas zjawiskowego podnoszenia.

Innym urozmaiceniem są bańki mydlane. Możecie poprosić swoich gości o puszczanie baniek. Jest przy tym dużo śmiechu, ale wszelkie angażowanie waszych gości wpływa pozytywnie na integrację. Innym pomysłem może być wykorzystanie światła z telefonu waszych gości. Jeśli sala jest odcięta od światła dziennego to możecie zaangażować swoich gości do kreatywnego wykorzystania oświetlenia.

pierwszy taniec
pierwszy taniec

TOP 10 POPULARNYCH POLSKICH PIOSENEK NA PIERWSZY TANIEC

The Dziemians – A ty Bądź

The Dziemians – Kochaj mnie tak

Uniatowski – Każdemu wolno kochać

CeZik – Ona tańczy dla mnie

Kortez – We dwoje

Anna Karwan – What the World Needs now

Ewa Jach – Mamy Czas

Marcin Sójka – Dalej

Sobel – Wyglądasz tak pięknie

Tomek Kamiński – Bądź blisko mnie

Seweryn Krajewski – Wielka miłość

TOP 10 POPULARNYCH ZAGRANICZNYCH PIOSENEK NA PIERWSZY TANIEC

Jasmine Thompson – Willow

Louis Armstrong – What a Wonderful World

Loren Allred – Never enough

Indila – Love story

Ludovico Einaudi – Divenire

Lady Gaga & Bradley Cooper – Shallow

Josef Solvat – Diamonds

The Cinematic Orchestra – Arrival of the Birds

Norah Jones – Come away with me

Luja – Amores de cristal

INNE ARTYKUŁY KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

14 WSKAZÓWEK DLA PRZYSZŁYCH PAR MŁODYCH

PRZYSIĘGA MAŁŻEŃSKA-TEKST PRZYSIĘGI

SESJA ŚLUBNA – JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZDJĘĆ W PLENERZE