Sesja narzeczeńska

Spis treści:

  • Sesja narzeczeńska czy warto?
  • Sesja narzeczeńska czy sesja ślubna?
  • Czy warto zorganizować sesję przed ślubem
  • Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej – jak je wykorzystać?
  • Sesja narzeczeńska inspiracje i pomysły
  • Najlepsze miejsca na sesję narzeczeńską
  • Najlepsza pora roku na sesję narzeczeńską
  • Sesja narzeczeńska – jak się przygotować?
  • Jak ubrać się na sesję narzeczeńska?

Sesja narzeczeńska – czy warto zorganizować zdjęcia przed ślubem?

Sesja narzeczeńska staje się coraz bardziej popularna wśród zakochanych i wcale mnie to nie dziwi. Okres narzeczeństwa jest podyktowany wieloma pozytywnymi emocjami które towarzyszą dwojgu zakochanych w sobie ludzi. Nie ma nic piękniejszego od fotografowania prawdziwej i nieskrępowanej miłości. Zdarza mi się coraz częściej fotografować zakochanych którzy o ślubie nawet nie myślą, ale mają świadomość, że żyją w najlepszym okresie swojego życia i chcieli by mieć wspomnienia zapisane w dobrej jakości. To dobry sposób by uczcić waszą miłość.

Sesja narzeczeńska staje się coraz bardziej popularna wśród zakochanych i wcale mnie to nie dziwi. Okres narzeczeństwa jest podyktowany wieloma pozytywnymi emocjami które towarzyszą dwojgu zakochanych w sobie ludzi. 

sesja narzeczeńska-zdjęcia w lesie

Sesja narzeczeńska

Sesja narzeczeńska czy sesja ślubna?

Jeśli jesteście w trakcie planowania ślubu to prawdopodobnie znaleźliście już fotografa na ślub i w pakiecie znajduje się sesja ślubna, która odbędzie się w dniu ślubu lub też innego dnia. Pewnie zastanawiacie się czy warto wziąć pod uwagę dodatkowe zdjęcia. 

Jaka jest różnica między sesją narzeczeńską a poślubną? Przede wszystkim na sesja narzeczeńska jest mniej formalna. Na sesji zaręczynowej ludzie nie czują się tak skrępowani jak podczas sesji ślubnej. Zdjęcia w sukni ślubnej i garniturze powodują pewien dyskomfort.

sesja narzeczeńska

Sesja narzeczeńska

Czy warto zorganizować sesję narzeczeńską przed ślubem?

Jedną z głównych korzyści ze zrobienia sesji narzeczeńskiej przed ślubem jest zapoznanie się z waszym fotografem, poznanie jego stylu i pracy. Kiedy przełamiecie pierwsze lody związane ze zdjęciami to podczas ślubu nie będziecie odczuwali presji związanej z jego obecnością. Gdyby to był jedyny argument przemawiający za zrobieniem takich zdjęć to zdecydowanie warto. 

Sesje narzeczeńskie pozytywnie wpływają na relacje. Relacja klient fotograf jest jednym z kluczowych elementów mających wpływ na jakość zdjęć. O wiele łatwiej fotografuje się ludzi, których się zna. W przypadku moich par młodych którym miałem okazję robić zdjęcia na sesji narzeczeńskiej o wiele łatwiej było im zaakceptować moją obecność podczas ślubu i wesela. Na sesji ślubnej, czyli przy naszym trzecim spotkaniu było już o wiele łatwiej im otworzyć się i poczuć swobodę.

sesja narzeczeńska

Sesja narzeczeńska

Jak wykorzystać zdjęcia z sesji narzeczeńskiej?

·     Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej możecie wydrukować w większym formacie na płótnie i podarować rodzicom podczas podziękowań w dniu waszego ślubu.

·     Takimi zdjęciami możecie również udekorować wasze mieszkanie.

·     Jeżeli jesteście osobami kreatywnymi i chcielibyście mieć oryginalne zaproszenia ślubne, to macie dobrą okazję wykorzystać je przy projektowaniu zaproszeń. 

·     Dekoracja sali weselnej również jest świetnym pomysłem wykorzystania zdjęć z sesji.

·     Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej są przede wszystkim dla Was. To wy jesteście na tych zdjęciach i one pozostają z wami na długie lata. Z czasem te fotografie będą nabierać dla Was coraz większego znaczenia. Może doczekacie momentu, kiedy wasze wnuki będą mogły obejrzeć z Wami album ze zdjęciami dzięki temu będziecie mieli możliwość pokazania waszego świata przyszłemu pokoleniu.

sesja narzeczeńska

Sesja narzeczeńska

Sesja narzeczeńska inspiracje

Kierując się wyborem miejsca na sesję narzeczeńską możecie powrócić do czasów, w których się poznaliście i wybrać np. miejsce waszego pierwszego spotkania. Może macie wspólną pasję? Lubicie tańczyć, kochacie motocykle, jesteście książkowymi molami. Pomysłów na sesję narzeczeńską jest wiele. Takie zdjęcia możecie zorganizować również w domowym zaciszu. Najbardziej popularne lokalizacje które przykuły moją uwagę to:

Szklarnie, ogrody botaniczne, sady, jeziora, nadmorskie plaże, stare miejskie uliczki, klimatyczne kawiarnie. Te wszystkie miejsca mają swój specyficzny klimat i myślę, że każdy odnajdzie coś dla siebie.

Jeśli nie macie pomysłu na miejsce sesji narzeczeńskiej to zdajcie się na swojego fotografa, On na pewno będzie znał świetne lokalizacje.

Sesja narzeczeńska pomysły

Lubię prostotę na zdjęciach i większość moich par decydując się na sesję narzeczeńską po prostu oddaje mi stery. Mieszkam na mazurach więc lokalnie nie mam możliwości, aby wyskoczyć do klimatycznej kawiarni czy zorganizować industrialnej sesji. Ale mam jeziora, lasy, łąki, sady i od czasu do czasu wyskoczę nad morze. Moje pomysły na sesję narzeczeńską są ograniczone, ale i tak lubię to co mam.

sesja narzeczeńska nad jeziorem

Sesja narzeczeńska

Sesja narzeczeńska nad jeziorem

Uwielbiam spędzać czas nad jeziorem. Woda ma jakieś magiczne właściwości które potrafią człowieka wyciszyć, odizolować od codziennych trosk i zmartwień. Mieszkając na mazurach grzechem było by nie skorzystać z tak urokliwych miejsc które są dostępne za darmo. No może nie tak do końca za darmo, bo czasem trzeba się nachodzi, żeby znaleźć odpowiednią lokalizację i światło które potrafi zbudować odpowiedni klimat zdjęć. 

sesja narzeczeńska w lesie

Sesja narzeczeńska

Sesja narzeczeńska w lesie

Las niezależnie od pory roku wygląda niesamowicie szczególnie rano, kiedy wszystko budzi się do życia i pierwsze promienie słońca przebijają się przez konary drzew. W lesie można znaleźć bardzo ciekawe światło promieni słonecznych przebijających się przez konary drzew. Osobiście lubię taki klimat zdjęć. Przechadzając się po leśnych ścieżkach człowiek jest otoczony naturą i całkowicie odizolowany od zabudowań co pozwala skupić się parom na sobie bez rozpraszaczy. Jedynym problemem są komary i to czasami w ilościach hurtowych które potrafią trochę poprzeszkadzać. Jeśli planujecie sesję w lesie to warto uzbroić się w odpowiedni środek.

sesja narzeczeńska nad morzem

Sesja narzeczeńska

Sesja narzeczeńska nad morzem

Uwielbiam fotografować nad morzem. Szerokie piaszczyste plaże potrafią zachwycić estetyką czego brakuje mi trochę na mazurach. W lecie jest sporo turystów spacerujących nad brzegiem, ale dla dobrych zdjęć warto się poświęcić i wstać wcześnie rano lub znaleźć mniej znaną plażę. Zresztą najlepsze światło do zdjęć jest o wschodzie lub przed zachodem słońca.

sesja narzeczeńska na łące

Sesja narzeczeńska

Sesja narzeczeńska na łące

Łąki w lecie kojarzą mi się z sielankowym spędzaniem czasu na wsi. Może to tęsknota za dzieciństwem sprawia, że lubię fotografować w tym miejscu. Czasem wystarczy znaleźć ustronne miejsce z dobrym światłem, założyć bajkowy obiektyw, który ma w sobie niedoskonałości i recepta na rustykalny klimat zdjęć jest gotowa.

sesja narzeczeńska

Sesja narzeczeńska

Najlepsza pora roku na organizację sesji narzeczeńskiej

Myślę, że nie istnieje najlepsza pora roku na zdjęcia. Każdy lubi co innego, ale są pewne plusy i minusy przy wyborze terminu na realizacje takich zdjęć. Na sesji zaręczynowej nie musimy obawiać się o ubiór. No może nie do końca, bo raczej nikt nie robi sesji ubrany jak trekkingowiec spacerujący po górach. Ale możliwości jest więcej niż podczas realizacji sesji ślubnych. 

sesja narzeczeńska wiosną
sesja narzeczeńska wiosną
sesja narzeczeńska

sesja narzeczeńska wiosną

Wiosną wszystko co ma w sobie życie zaczyna się budzić, nawet uczucia stłamszone urokami codzienności potrafią rozkwitać w takim okresie. Nie ma nic piękniejszego od fotografowania ludzi, którzy są pełni życia. W okresie wiosennym warto wybrać się na zdjęcia do sadu lub ogrodu. Kwitnące drzewa owocowe na przełomie kwietnia wyglądają bardzo atrakcyjnie.

sesja narzeczeńska latem

sesja narzeczeńska latem

Lato jest świetnym okresem do zdjęć, długie i ciepłe dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. W tym okresie większość ludzi planuje urlopy by odciąć się od wszelkich obowiązków. Ale nawet gdybyście nie mieli urlopu to w czerwcu słońce zachodzi około 21.00, więc czasu jest sporo a najlepsze światło jest godzinę przed zachodem i kilkanaście minut po, czyli tak zwana złota godzina. To moja ulubiona pora dnia na robienie zdjęć, miękkie i ciepłe światło potrafi malować naprawdę piękne obrazy.

sesja narzeczeńska jesienią
sesja narzeczeńska jesienią

sesja narzeczeńska jesienią

Jesień jest jedną z moich ulubionych pór roku na zdjęcia.  szczególnie kiedy zabieram ludzi na zdjęcia do Lasu. Minusem jest oczywiście pogoda. Ciepłych i słonecznych dni jest jak na lekarstwo i tu ciężko jest zgrać się z czasem. Znam temat z autopsji. Większość plenerów ślubnych które miałem realizować w październiku przenoszę na wiosnę. 

sesja narzeczeńska zimą
sesja narzeczeńska zimą
sesja narzeczeńska zimą

sesja narzeczeńska zimą

ZDJĘCIA Z ZIMOWEJ SESJI

Atutem przemawiającym za zrobieniem zimowej sesji jest oczywiście aura i specyficzny klimat. Ale problemy pojawiają się wtedy, gdy wasz jedyny dostępny czas jest w weekend i wtedy trudno zgrać się z pogodą, chyba że mieszkacie lub wybieracie się w góry wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że spotkacie się z dobrą pogodą. W 2018 roku udało mi się zrobić tylko jedną zimową sesję na trzy zaplanowane i to właśnie pogoda skutecznie nam przeszkodziła w naszych zamierzeniach.

Sesja narzeczeńska – jak się przygotować?

Jak się przygotować do sesji narzeczeńskiej i co ze sobą zabrać? Na te pytania odpowiem w podpunktach abyście mogli je lepiej zapamiętać.

·     Głównym tematem zdjęć na sesjach narzeczeńskich jest relacja dwojga zakochanych ludzi. Więc jeżeli zależy Wam na naturalnych i ekspresyjnych fotografiach które będą miały w sobie życie to postarajcie się o dobrą relację między sobą. Bardzo ważne jest to abyście zadbali o dobrą atmosferę między sobą zanim wybierzecie się n zdjęcia. Kłótnie są nierozłącznym elementem życia w związku, ale tego dnia postarajcie się odłożyć drażliwe tematy które mogły by negatywnie wpłynąć na atmosferę między wami.

·     Jeśli stresujecie się samą obecnością fotografa to możecie zapytać o to czy nie chciałby spotkać się z wami na kawie przed zdjęciami. Fotografia nie jest produktem, ale usługą i tu relacja może zdecydować o udanych zdjęciach. Często zdarza mi się zapraszać pary na kawę przed sesją. Krótka rozmowa potrafi rozluźnić atmosferę co przekłada się na końcowy efekt fotografii.

·     Kolejna rzecz dotyczy waszego czasu. Pośpiech nie jest wskazany i może być przyczyną braku skupienia się na zdjęciach, dlatego ważne jest to abyście wydzielili sobie ten czas tylko dla siebie. Telefony zostawcie w domu lub w samochodzie.

·     Sesje narzeczeńskie mojego autorstwa nie różnią się praktycznie niczym od zwykłego spaceru. Może jest tak dlatego że sam nie lubię być po drugiej stronie aparatu i rozumiem tych którzy stresują się na samą myśl o pozowaniu. Są o wiele prostsze metody na wychwytywanie naturalnych i emocjonalnych momentów podczas sesji niż pozowanie według czyjegoś poradnika.

·     Czy wasza relacja z fotografem ma znaczenie? Oczywiście. Fotografowanie ludzi jest bardzo proste, jeśli posiada się poczucie estetyki oraz potrafi odczytywać emocje. Ale sesja narzeczeńska to nie zdjęcia produktowe tylko ludzi i tu ważne jest w jakim stopniu dopuścicie fotografa do swojego prywatnego świata. Relacja dwojga ludzi jest sferą intymną i to od was zależy do jakiego momentu pozwolicie się fotografować.

·     Nie zapomnijcie również zabrać ze sobą małej przekąski. Polak głodny to Polak zły. To wskazówka dla facetów, którzy po godzinie od posiłku znów czują się głodni. Kobiety lepiej znoszą dyskomfort dlatego zadbaj o niego i zabierz ze sobą jego ulubioną przekąskę.

sesja narzeczeńska

Jak ubrać się na sesję narzeczeńska?

Jak ubrać się na sesję narzeczeńską? Zanim wybierzesz się do centrum handlowego na zakupy warto abyście zapoznali się kilkoma prostymi poradami. Prawdopodobnie nie będziecie musieli zamawiać nowej sukienki, spodni czy butów a to co masz w szafie jest wystarczające.

·     Po pierwsze ubierzcie się tak abyście czuli się komfortowo w miejscu, do którego udajecie się na sesję. Spacer po lesie w szpilkach nie jest najlepszym pomysłem.

·     Skrajnie odmienny styl od waszego codziennego będzie powodował dyskomfort. Więc ubierzcie się tak jak ubieracie się na co dzień. 

·     Jeśli wasza sesja nie jest sponsorowana przez firmę modową to zapomnijcie o logotypach wszelkiej maści. Tych dużych i mniejszych zdobiących t-shirty, czapki czy kurtki.

·     Unikajcie mocnych krzykliwych kolorów które na zdjęciach wyglądają jak znak ostrzegawczy. Stonowane kolory nie odciągają tak bardzo uwagi od prawdziwych emocji na zdjęciach.

·     W zależności od pory roku dobierzcie również dodatki do waszych strojów. Sesja narzeczeńska zimą lub jesienią bez czapki czy rękawiczek to pierwszy krok po nieudane zdjęcia. Komfort termiczny jest bardzo ważny, jeśli nie chcecie myśleć o zimnie.  

·     Co jeśli w lecie chcecie po prostu wskoczyć do wody?  Jeśli planujecie bardziej zmysłową sesję to zbierzcie ze sobą stroje kąpielowe w pastelowych kolorach.