Sesja ślubna-11 kroków do lepszych zdjeć

sesja ślubna-11 kroków do lepszych zdjęć

sesja ślubna

Sesja ślubna jest jednym z elementów reportażu ślubnego na który pary młode kładą największy nacisk. To zdjęcia z sesji ślubnej sprawiają największe oczekiwania u większości moich par. Jeszcze nie tak dawno nasi rodzice zaraz po ceremonii ślubnej zanim dojechali na sale weselną wstępowali do zakładu fotograficznego by zrobić kilka pamiątkowych zdjęć przy kolumnie. I tak powstawały zdjęcia które często dekorowały ich mieszkania.

Dziś już sytuacja się zmieniła. Sprzęt, na którym pracujemy stał się bardziej mobilny. Fotografowie wyszli ze swoich zakładów by zabrać pary młode w plener. Sesja ślubna innego dnia jest już standardem, bez której pary młode a przynajmniej kobiety nie wyobrażają sobie reportażu ślubnego. Zdjęcia z pleneru ślubnego są pięknym uzupełnieniem albumów które zostają z nami na lata.

Napisałem ten artykuł by pomóc Wam przygotować się do zdjęć w plenerze. Te kilka wskazówek są dość istotne i warto je przeczytać. Jako fotograf ślubny mam już pewne doświadczenie w tym temacie i myślę, że dość swobodnie się po nim poruszam, aby móc się wypowiedzieć. A to o czym piszę jest tym co sam praktykuje w moim życiu i co najważniejsze…to działa.

sesja ślubna

sesja ślubna

WYBÓR FOTOGRAFA MA ZNACZENIE

Na wstępie chciałbym poruszyć kwestię wyboru waszego fotografa, bo to dość istotne. Jeśli zależy Wam na pięknych zdjęciach ślubnych to musicie wziąć pod uwagę, że większość fotografów ma swój wypracowany styl. zdjęcia którymi dzieli się na swojej stronie www, Instagramie czy facebooku i innych portalach społecznościowych to zdjęcia które pokazują jego estetykę, percepcję kadru i kolor. To wszystko co publikuje jest tym co robi i nadal będzie robił. Wszelkie odstępstwo od reguły będzie sprawiało niesmak nie tylko dla jego interpretacji, ale również dla Was.

Wyobraźcie sobie sytuację fotografa, który w swoim portfolio pokazuje naturalne, niepozowane zdjęcia w ciemnej tonacji i trafia na parę która przyjeżdża do niego na sesję ze swoim pomysłem np. zabierają szampana, kieliszki i mówią „chcielibyśmy, abyś zrobił nam takie zdjęcia jak pijemy szampana, bo widzieliśmy, jak fotograf zrobił takie zdjęcia dla naszej koleżanki.” Albo inna sytuacja, która przytrafiła się dla mnie. Jedna z moich par która podpisała ze mną umowę dwa lata przed swoim ślubem na kilka dni przed wydarzeniem wysyła mi zdjęcia z pinteresta i piszą, że Oni by chcieli mieć zdjęcia w podobnym stylu. I nie miałbym nic przeciwko gdyby te zdjęcie były robione w podobnym budżecie, ale na stolikach stał szampan, który był droższy niż moja usługa w tamtym czasie a ludzie wyglądali dosłownie jak milion dolarów nie wspominając o tym pałacu w tle, obok którego odbywał się ślub plenerowy. Takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często, ale się zdarzają. Dlatego jeżeli decydujecie się na wybór fotografa to sprawdźcie co reprezentuje jego portfolio i zadawajcie pytania. Brak dobrej komunikacji jest najczęstszym powodem konfliktów i może być już za późno.

sesja ślubna jak nie przygotować

sesja ślubna w ogrodzie

SESJA ŚLUBNA W DNIU ŚLUBU CZY INNEGO DNIA?

Warto sobie również odpowiedzieć na pytanie czy warto organizować sesję ślubną innego dnia? Z mojego doświadczenia wynika, że nie zawsze jest potrzeba by robić sesję ślubną innego dnia. Postaram się wypisać za i przeciw.

SESJA ŚLUBNA W DNIU ŚLUBU

Sesja ślubna w dzień ślubu to świetna opcja dla Par którym nie zależy na dużej ilości zdjęć plenerowych, są ograniczone czasem lub też organizują wesele w czerwcu, gdzie słońce zachodzi po godzinie 21.00. Jeżeli organizujecie wesele w tym okresie, macie do dyspozycji sporo czasu zanim zajdzie słońce i możecie na spokojnie wygospodarować sobie 20min. aby udać się na kilka zdjęć. Najczęściej taką krótką sesję organizuje zaraz po zdjęciach grupowych. Jeśli wasza sala ma do dyspozycji ogród, kawałek lasu, staw to spokojnie możecie to wykorzystać. Sprawdźcie czy wasza sala ma do dyspozycji miejsca które nadają się do zdjęć a najlepiej zapytajcie swojego fotografa o to czy jest w stanie zrobić dla Was krótką sesję w plenerze przy tej sali. Czasami Panny młode wypożyczają swoją suknie i muszą oddać ja kilka dni po ślubie. Jeżeli macie czas np. do środy to możecie nie wstrzelić się z pogodą. Plener ślubny w dniu ślubu jest również dobrą opcją, jeśli organizujecie wesele w innej miejscowości. 80% moich klientów organizujących wesele na mazurach tu nie mieszka i wyjeżdżają następnego dnia do swoich miejscowości. Przyjazdy na samą sesję są dość problematyczne, jeśli dojazd zajmuje np. 200km

SESJA ŚLUBNA INNEGO DNIA

Sesja ślubna organizowana innego dnia jest spokojniejszą opcją. Organizacja ślubu i harmonogram całego wydarzenia może być tego dnia dość napięty i wyczerpujący by decydować się na plener podczas wesela. Wesela w stylu „slow wedding” w których zespoły czy DJ’e robią za tło całego wydarzenia a nie główną atrakcję nie są jeszcze tak popularne w Polsce. Z tego powodu większość wesel ma napięty harmonogram. Fotografom obsługującym wesela nie jest na rękę wchodzić w konflikty z zespołami które za wszelką cenę chcą utrzymywać gości weselnych na parkiecie. A czasami takie spięcia powstają. Zespół chce za wszelką cenę utrzymać tempo zabawy a fotograf chce zrobić zdjęcia grupowe zanim zajdzie słońce. Nie będę zanudzał konfliktami i tym jak sobie z tym radzę. Podsumowując. Sesja ślubna innego dnia jest wskazana, jeżeli jesteście ograniczeni czasem podczas wesela i chcielibyście zorganizować plener, kiedy opadną już emocje po całym wydarzeniu i zrobić to na spokojnie.

Podpisując umowę z Parą Młodą staram się znaleźć kompromisy. Najczęściej proponuje im podpisanie umowy z sesją w dniu ślubu, kiedy widzę, że może być taka możliwość, ale zostawiam sobie miejsce na sesję innego dnia. Jeśli uda nam się zorganizować zdjęcia podczas wesela i ilość będzie wystarczająca to zamykam temat. Jeśli nie. Dokupują pakiet z sesją plenerową wraz ze zniżką, która im przysługuje i wtedy organizujemy sesję w plenerze innego dnia.

sesja ślubna

sesja ślubna

SESJA ŚLUBNA JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Mam dla Was kilka wskazówek które pomogą Wam przygotować się na sesję plenerową. Nie wiem, czy wiecie, ale fotograf to tylko człowiek. Zdarza się jednak, że ludzie traktują Nas jak magików podobnych do Mc Gywera który potrafił zbudować coś z niczego. Niestety nie jesteśmy bogami i Tylko Stwórcy udało się powołać do istnienia rzeczy, których wcześniej nie było.

Jeśli już zdążyliście wybrać swojego ukochanego, uwielbianego przez wszystkie kobiety fotografa i postawiliście już świątynkę, na której spalacie kadzidło nad jego podobizną to proponuje wam ja zburzyć i przebrnąć przez dalszą część tego wpisu.

1.POŚPIECH

Pośpiech na sesjach plenerowych jest główną przyczyną nieudanych zdjęć. Nic tak nie rozprasza człowieka jak niezałatwione sprawy, kurier dzwoniący z przesyłką i odbieranie telefonów od szefa, który dzwoniąc z gratulacjami pyta, czy nie mógłbyś jednak zrezygnować z urlopu i wrócić wcześniej do pracy. Wiem, że przed chwilą przeżywaliście piękne chwilę i na weselu byliście najważniejszą personą, którą wszyscy podziwiali, ale życie toczy się dalej i warto zadbać o komfort czasowy podczas sesji zdjęciowej. Na moich sesjach największą bolączką był czas popołudniowy który rezerwowałem dla takich sesji. To właśnie sesje przy zachodzie słońca które często publikuje w mediach społecznościowych przyciągają najwięcej uwagi. Ale zdarza się, że Para przyjeżdżając do mnie na zdjęcia chciałaby przeznaczyć czas w środku dnia, aby móc na spokojnie wrócić do domu wcześniej i niestety jeśli pogoda jest słoneczna to takie zdjęcia po prostu nie wyjdą. Nie wyjdą dlatego że aby stworzyć odpowiedni klimat sesji potrzeba dobrego światła. Zostawiam Wam link, do wpisu którym opisuje, jak powstawały moje najlepsze zdjęcia ślubne

Jeśli zależy Wam na dobrych zdjęciach w dobrej atmosferze, to postarajcie się o to by zarezerwować ten czas tylko dla siebie. Odłóżcie na bok wszystkie rozpraszacze, te dwie godziny to nie jest tak dużo by na chwilę zapomnieć o wszystkim i skupić się na sobie podczas zdjęć. To czas dla Was.

2.NIEDOMÓWIENIA

Niedomówienia i niesprecyzowane oczekiwania przyczyniają się do powstawania konfliktów między ludźmi. Jeśli wybraliście już swojego fotografa, który będzie towarzyszył Wam podczas ślubu i wesela, którego i podobają się Wam zdjęcia które wykonuje to jesteście na dobrej drodze do sukcesu. Dogadajcie się ze swoim fotografem, gdzie zabierze Was na zdjęcia i w jakim klimacie to wszystko będzie się odbywać. Jeśli nie wiecie czego się spodziewać to trudno będzie Wam się odnaleźć. Ja mam w zwyczaju pytać się moich klientów które zdjęcia z mojego instagrama do nich najbardziej przemawiają i proszę ich, aby zaznaczyli kilka. Wtedy ja mam pewność jakie oczekiwania mają ode mnie i staram się ich poprowadzić tak aby mieli podobne do tych które wybrali. Tylko wybierzcie zdjęcia z jego portfolio a nie fotografa z innej części świata, który wykonuje zdjęcia na Islandi przy pięknych wodospadach.

3.GŁÓD I NIEWYSPANIE

Pośpiech na sesjach plenerowych jest główną przyczyną nieudanych zdjęć. Nic tak nie rozprasza człowieka jak niezałatwione sprawy, kurier dzwoniący z przesyłką i odbieranie telefonów od szefa, który dzwoniąc z gratulacjami pyta, czy nie mógłbyś jednak zrezygnować z urlopu i wrócić wcześniej do pracy. Wiem, że przed chwilą przeżywaliście piękne chwilę i na weselu byliście najważniejszą personą, którą wszyscy podziwiali, ale życie toczy się dalej i warto zadbać o komfort czasowy podczas sesji zdjęciowej. Na moich sesjach największą bolączką był czas popołudniowy który rezerwowałem dla takich sesji. To właśnie sesje przy zachodzie słońca które często publikuje w mediach społecznościowych przyciągają najwięcej uwagi. Ale zdarza się, że Para przyjeżdżając do mnie na zdjęcia chciałaby przeznaczyć czas w środku dnia, aby móc na spokojnie wrócić do domu wcześniej i niestety jeśli pogoda jest słoneczna to takie zdjęcia po prostu nie wyjdą. Nie wyjdą dlatego że aby stworzyć odpowiedni klimat sesji potrzeba dobrego światła. Zostawiam Wam link, do wpisu którym opisuje, jak powstawały moje najlepsze zdjęcia ślubne. (Link do zdjęć)

Jeśli zależy Wam na dobrych zdjęciach w dobrej atmosferze, to postarajcie się o to by zarezerwować ten czas tylko dla siebie. Odłóżcie na bok wszystkie rozpraszacze, te dwie godziny to nie jest tak dużo by na chwilę zapomnieć o wszystkim i skupić się na sobie podczas zdjęć. To czas dla Was.

sesja ślubna

sesja ślubna w sadzie

4.MAKIJAŻ

Makijaż dotyczy tylko płci pięknej. Profesjonalny makijaż robi robotę i warto zainwestować. Kiedyś byłem przeciwnikiem by inwestować kolejne pieniądze na takie zabiegi i odradzałem kosmetyczkę. Ale dwie sesję które zrobiłem w jednym sezonie skutecznie mnie od tego odwiodły. Wiem, że kobiety potrafią się malować same, ale czasami nie wiem czy to pośpiech czy po prostu chęć wyglądania lepiej niż w rzeczywistości potrafi zepsuć całą magię kobiecego piękna. Dlatego warto umówić się z zaufaną kosmetyczką na delikatny makijaż. W którym będziesz czuła się dobrze.

5.CO ZA DUŻO TO NIE ZDROWO

Mój czteroletni syn uwielbia kinderkanapki i zawsze, gdy jestem z nim w sklepie prosi mnie abym w sekrecie przed mamą kupił mu jego ulubioną przekąskę. Nie potrafię mu odmówić, tym bardziej że męskie sekrety pogłębiają więzi. Ale w domu mamy taką zasadę, że jedna słodka przekąska w ciągu dnia i nic więcej. No ale do czego zmierzam? Czasem ludzie mają większe parcie na szkło niż inni i jak już mają do dyspozycji fotografa to chcieliby mieć jak największą ilość zdjęć w tysiącach miejsc na raz. W lesie, na łące, nad jeziorem a może jeszcze zachód słońca a może zatrzymajmy się przy tym drzewie, nie mamy jeszcze zdjęć z żaglówkami.

Kochani na sesji ślubnej nie chodzi o to by zrobić cały krajobraz Mazur (tu właśnie mieszkam). Najważniejsze jest abyście mieli atrakcyjne zdjęcia z wykorzystaniem całego potencjału miejsca, w którym się obecnie znajdujecie. Ja na sesję przeznaczam dwie ostatnie godziny dnia i tyle wystarcza mi na zrobienie naprawdę dobrych zdjęć które cechują się nie tylko różnorodnością, ale przede wszystkim spójnością. To spójność decyduje o atrakcyjności całego materiału. Emocje które towarzyszą parze nie pojawiają się w momencie, kiedy myślisz już o innym miejscu, ale kiedy skupiasz się na tym co teraz. Jeśli macie dwie godziny na sesję to wykorzystajcie go w dwóch miejscach które są Wam najbliższe.

6.NIEATRAKCYJNOŚĆ

Nie ma nieatrakcyjnych ludzi. Są tylko ludzie, którzy nie lubią siebie i nie wiadomo jak starasz się ich zadowolić to jest to niemożliwe. Ale mam nadzieję, że Twój wewnętrzny wizerunek jest atrakcyjny i po prostu nie masz z tym problemu. Większość zdjęć które publikuje w moim portfolio to zdjęcia, na które otrzymałem zgodę na publikacje i wszystkie są robione we współpracy z osobami nie mającymi do czynienia z fotografią. Bo kto powiedział, że tylko profesjonalni modele mogą dobrze wyglądać na zdjęciach.

Trzymam się z dala od sesji stylizowanych na które decydują się fotografowie ślubni chcąc zbudować swoje portfolio. Wiecie, jak wygląda taka sesja? Zatrudnia się do pracy dwójkę modeli atrakcyjnych z wyglądu która ma udawać na zdjęciach, że coś tam iskrzy między nimi. Tym co w rzeczywistości iskrzy to spust migawki fotografów napalonych na atrakcyjnych modeli ubranych przez renomowany salon sukien ślubnych obok którego rozstawia się świecący napis LOVE i Vana serwującego prosseco. Tak powstają portfolia z atrakcyjnymi fikcyjnymi parami które mają przyciągać potencjalnych klientów.

Nie lubię oszukiwać ludzi. Zamiast wydawać pieniądze wolę pojechać na warsztaty, w których dowiem się jak bardziej doświadczeni fotografowie radzą sobie na sesjach. Nie jestem żadnym guru w swojej dziedzinie, ale podjąłem decyzję w swoim życiu, że będę rozwijał swój warsztat o zdjęcia które oddają rzeczywistość i póki co nie zamierzam zmieniać kierunku. Lubię naturalność i szczere emocje które towarzyszą ludziom w drodze.

7.RELACJE

Relacje to chyba najistotniejsza część sesji ślubnej i powinna być na samym początku. Jesteście już małżeństwem od kilku dni lub godzin i może zdążyliście zaliczyć już swoją pierwszą małżeńską kłótnię, ale nie daj Boże abyście na sesję przyjechali w stanie wojny. Postarajcie się rozwiązać konflikt zanim się udacie na sesję. Jeśli zależy wam na autentycznych i naturalnych zdjęciach to nie macie wyjścia jak tylko odłożyć drażliwe tematy na inny termin. Byłem już świadkiem nierozwiązanych konfliktów podczas sesji i chciałbym oszczędzić Wam nieudanych zdjęć.

Wasza relacja z fotografem jest równie ważna i ma znaczący wpływ na jakość zdjęć. Jeśli o mnie chodzi to staram się zostawiać w domu swój profesjonalny żargon i po prostu być sobą. Czasem coś zażartuje by zmniejszyć dystans i mieć dostęp do waszego prywatnego świata emocji do którego dostęp mają tylko Ci którym ufacie. Jestem świadomy, ile pracy wkłada fotograf by mieć dostęp do intymnej strefy waszego związku a tym samym mieć możliwość zrobić dla Was pełne emocji zdjęcia.

8.DETALE

Myślę, że poruszyłem najważniejsze kwestie dotyczące sesji ślubnych, ale detale nie są wcale mniej ważne. Jednym z takich detali jest bukiet ślubny który z pewnością swoje przeżył podczas oczepin, ale warto jest go odświeżyć i zabrać ze sobą na sesję. Welon również jest ważnym elementem i wykorzystuje go podczas wietrznej pogody. Koniecznie zabierzcie obuwie na zmianę (dotyczy Panny Młodej) jeśli wybieracie się do lasu lub na łąkę najlepiej sprawdzają się tenisówki. Chodzenie po grząskim gruncie w szpilkach nie należy do najprzyjemniejszych czynności a może powodować urazy. Jeśli twoja suknia ma wbudowane koło to koniecznie je zdejmij i sprawdź jak wtedy suknia układa się podczas chodzenia i nie krępuje ruchów.

9. POGODA MA ZNACZENIE

Pogoda na sesji ma wielkie znaczenie. Po pierwsze termika jest bardzo ważna. Zdarzało mi się robić sesje plenerowe we wrześniu lub październiku, gdzie temperatura spadała poniżej 15 czy nawet 10 stopni. Niestety ten dyskomfort nie pozwala się parom młodym skupić na zdjęciach. Mówi się, że nie ma złej pogody są tylko złe ubrania. To jest prawda. Garnitur i suknia ślubna nie nadają się na taką pogodę. Często proponuje parom przełożenie zdjęć na wiosnę jak zrobi się cieplej, ale niewiele osób się decyduje. Niektórzy są chcieli by mieć już to za sobą. Jeśli nie uczestniczyliście w szkoleniu Wima Hoffa to zapewniam Was, że to na co tak cierpliwie czekaliście okaże się nietrafionym pomysłem.

10.NAJLEPSZA PORA NA SESJĘ ŚLUBNĄ

Najlepszą i sprawdzoną porą na zrobienie sesji ślubnej jest późne popołudnie. Oczywiście jeśli macie do dyspozycji słoneczny dzień. Ciepłe i miękkie światło potrafi malować naprawdę piękne obrazy. Mam taką zasadę, że przeznaczam jeden dzień na jedną sesję. Wybieram dwie ostatnie godziny dnia i w tym czasie, kiedy mam najlepsze światło robię zdjęcia. Nauczyłem się tej zasady od pejzażystów, którzy na zdjęcia wybierają się przed wschodem słońca lub przed zachodem. To sprawdzona metoda, która sprawia, że przydrożne krzaki wydają się być atrakcyjne. Tylko raz zdarzyło mi się wykonywać sesję w samo południe, ale byliśmy trochę ograniczeni czasem i była to sesja narzeczeńska w wakacyjnym klimacie. Możecie zobaczyć ją tutaj

11.GDZIE WYBRAĆ SIĘ NA SESJĘ ŚLUBNĄ

Nie wiem, czy powinienem aż tak brnąć w ten temat, ale chciałbym was o pewnych sprawach uświadomić. Któregoś roku miałem sesję nad morzem. Dokładnie w Orłowie. To dość popularne miejsce na sesję ślubną, bo przechadzając się wzdłuż plaży minęliśmy trzy pary które tego popołudnia miały plener. Sam środek lata masa turystów i zatłoczone plaża. Naprawdę współczułem im tych wszystkich uszczypliwych komentarzy i śmieszków. Nigdy nie zdecydowałbym się na zabranie pary młodej w takie miejsca o tej godzinie. Orłowo to fajne miejsce na zdjęcia, ale nie w samym środku lata i to późnym popołudniem. U mnie na Mazurach w tym okresie również jest mnóstwo turystów, ale jako lokales znam świetne miejsca, gdzie nie ma turystów i zatłoczonych plaż i chcąc mieć komfortowe warunki do pracy zabieram pary w mniej uczęszczane miejsca. Nie chcę mieć na zdjęciach ludzi z wyrazem niezadowolenia czy stresu. To chyba nie o to chodzi w tym wszystkim by ostawiać ludzi jak kawałek drewna bez wyrazu i oczekiwać, że te zdjęcia ożyją prze obróbce.

sesja ślubna

sesja ślubna w plenerze

0

Comments are closed.