sesja ślubna w lesie

Sesja ślubna – Plener ślubny

Sesja ślubna jest jednym z elementów reportażu, na który pary młode kładą największy nacisk. To zdjęcia z sesji ślubnej sprawiają największe oczekiwania u większości par młodych. Jeszcze nie tak dawno nasi rodzice zaraz po ceremonii zanim dojechali na sale weselną wstępowali do zakładu fotograficznego by zrobić kilka pamiątkowych zdjęć przy kolumnie. Tak powstawały fotografie które często dekorowały ich mieszkania. Dziś mało kto myśli o sesji zdjęciowej w studio. 

Dziś sytuacja się zmieniła. Sprzęt, na którym pracujemy stał się bardziej mobilny. Sesja ślubna innego dnia jest już standardem, bez której pary młode a przynajmniej kobiety nie wyobrażają sobie reportażu ślubnego. Sesja ślubna w plenerze jest pięknym uzupełnieniem albumów które zostają z nami na lata.

„Zdjęcia z sesji ślubnej są jednym z elementów reportażu, na który pary młode kładą największy nacisk. To zdjęcia plenerowe sprawiają największe oczekiwania u większości par młodych.”
sesja ślubna plener ślubny

wybór fotografa ma znaczenie

Zdjęcia ślubne i wybór fotografa. Na wstępie chciałbym poruszyć kwestię wyboru waszego fotografa. Jeśli zależy Wam na pięknych zdjęciach ślubnych to musicie wziąć pod uwagę, że większość fotografów ma swój wypracowany styl. Fotografie którymi dzieli się w portfolio to zdjęcia pokazujące jego estetykę, percepcję kadru i kolor. To wszystko co publikuje jest tym co robi. Wszelkie odstępstwo od reguły będzie sprawiało niesmak nie tylko dla jego interpretacji, ale również dla Was.

Fotografia ślubna to dynamiczna praca podczas wesela. Dobry fotograf wyczaruje Wam nie tylko wyjątkową sesję ślubną, ale reportaż z pięknie opowiedzianą historią. Dobry fotograf wyczaruje Wam piękne zdjęcia w miejscu które dla Was może wydawać się nieatrakcyjne. Jeśli zależy Wam na wyjątkowych fotografiach ze ślubu to prawdopodobnie będziecie potrzebować wiele cierpliwości by przebrnąć przez gąszcz ofert.

sesja ślubna plener ślubny
sesja ślubna

PLENER ŚLUBNY W DNIU ŚLUBU CZY INNEGO DNIA?

Warto sobie również odpowiedzieć na pytanie czy warto organizować plener ślubny innego dnia? Z mojego doświadczenia wynika, że nie zawsze jest potrzeba by robić sesję ślubną innego dnia.

„Najczęściej taką krótką sesję ślubną organizuje zaraz po zdjęciach grupowych. Jeśli wasza sala ma do dyspozycji ogród, kawałek lasu, staw to spokojnie możecie to wykorzystać. „

SESJA ŚLUBNA W DNIU ŚLUBU

Sesja ślubna w dzień ślubu to świetna opcja dla Par którym nie zależy na dużej ilości zdjęć, są ograniczone czasem lub też organizują wesele w czerwcu, gdzie słońce zachodzi po godzinie 21.00. Jeżeli organizujecie wesele w tym okresie, macie do dyspozycji sporo czasu zanim zajdzie słońce i możecie na spokojnie wygospodarować sobie 20min. aby udać się na kilka krótki plener ślubny. Najczęściej taką krótką sesję ślubną organizuje zaraz po zdjęciach grupowych. Jeśli wasza sala ma do dyspozycji ogród, kawałek lasu, staw to spokojnie możecie to wykorzystać. Sprawdźcie czy wasza sala ma do dyspozycji miejsca które nadają się na zorganizowanie pleneru ślubnego a najlepiej zapytajcie swojego fotografa o to czy jest w stanie zrobić dla Was krótką sesję w plenerze przy tej sali.

Najczęściej Panny młode wypożyczają swoją suknie i muszą oddać ja kilka dni po ślubie. Jeżeli macie czas np. do środy to możecie nie wstrzelić się z pogodą. Plener ślubny w dniu ślubu jest również dobrą opcją, jeśli organizujecie wesele w innej miejscowości.

SESJA ŚLUBNA INNEGO DNIA

Sesja ślubna organizowana innego dnia jest spokojniejszą opcją. Organizacja ślubu i harmonogram całego wydarzenia może być tego dnia dość napięty i wyczerpujący by decydować się na plener ślubny podczas uroczystości weselnych. Wesela w stylu „slow wedding” w których zespoły czy DJ’e robią za tło całego wydarzenia a nie główną atrakcję nie są jeszcze tak popularne w Polsce. Z tego powodu większość wesel ma napięty harmonogram. Sesja ślubna innego dnia jest wskazana, jeżeli jesteście ograniczeni czasem i chcielibyście zorganizować plener, kiedy opadną już emocje po całym wydarzeniu i zrobić to na spokojnie.

Jeżeli zdecydowaliście się również na usługę video z plenerem to zdecydowanie lepiej jest zorganizować sesję ślubną kilka dni po weselu.

„Sesja ślubna innego dnia jest wskazana, jeżeli jesteście ograniczeni czasem i chcielibyście zorganizować plener, kiedy opadną już emocje po całym wydarzeniu i zrobić to na spokojnie.”

sesja ślubna plener ślubny
sesja ślubna

8 praktycznych wskazówek jak przygotować się do sesji plenerowej

Mam dla Was osiem wskazówek które pomogą Wam przygotować się na sesję plenerową. Nie wiem, czy wiecie, ale fotograf to tylko człowiek. Zdarza się jednak, że ludzie traktują Nas jak magików podobnych do Mc Gywera który potrafił zbudować coś z niczego.

Jeśli już zdążyliście wybrać swojego ukochanego, uwielbianego przez wszystkie kobiety fotografa i postawiliście już świątynkę, na której spalacie kadzidło nad jego podobizną to proponuje wam jaą zburzyć i przebrnąć przez dalszą część tego wpisu.fotograf ślubny

1. POŚPIECH NA SESJI ŚLUBNEJ

Wybierając się na sesję plenerową zapomnijcie o pośpiechu. Pośpiech podczas pleneru ślubnego jest główną przyczyną nieudanych zdjęć. Nic tak nie rozprasza człowieka jak niezałatwione sprawy, kurier dzwoniący z przesyłką i odbieranie telefonów od szefa, który dzwoniąc z gratulacjami pyta, czy nie mógłbyś jednak zrezygnować z urlopu i wrócić wcześniej do pracy. Wiem, że przed chwilą przeżywaliście piękne chwilę i na weselu byliście najważniejszą personą, ale życie toczy się dalej i warto zadbać o komfort czasowy wybierając się na plener ślubny.

Podczas pleneru ślubnego częstą bolączką był czas popołudniowy który rezerwowałem na zdjęcia. Sesje przy zachodzie słońca które często publikuje w mediach społecznościowych przyciągają najwięcej uwagi. Aby nadać odpowiedni klimat zdjęciom potrzeba dobrego światła.

2. NIEDOMÓWIENIA DOTYCZĄCE SESJI ŚLUBNEJ

Niedomówienia i niesprecyzowane oczekiwania przyczyniają się do powstawania konfliktów między ludźmi. Jeśli wybraliście już swojego fotografa, który będzie towarzyszył Wam podczas ślubu i wesela, i podobają się Wam zdjęcia które wykonuje to jesteście na dobrej drodze do sukcesu. Dogadajcie się ze swoim fotografem, gdzie zabierze Was na sesję zdjęciową i w jakim klimacie to wszystko będzie się odbywać. Jeśli nie wiecie czego się spodziewać to trudno będzie Wam się odnaleźć.

Ja mam w zwyczaju pytać się moich klientów które zdjęcia z plenerów ślubnych z mojego instagrama do nich najbardziej przemawiają. Proszę ich, aby zaznaczyli kilka. Wtedy mam pewność jakie oczekiwania mają ode mnie i staram się ich poprowadzić tak aby mieli podobne do tych które wybrali.

3. GŁÓD I NIEWYSPANIE PODCZAS SESJI ŚLUBNEJ

Polak głodny to Polak zły. To powiedzenie jest ponadczasowe i warto wziąć je pod uwagę. Jeśli wybieracie się na plener ślubny to zabierzcie ze sobą coś lekkiego do przekąszenia. Banany, jeśli ktoś lubi są świetną alternatywą na podniesienie cukru we krwi czy nawet termos kawy, której aromat pobudzi Was do większego skupienia. Nie polecam objadać się przed sesją. Objadanie się powoduje ospałość i rozdrażnienie i nie polecam wybierać się na sesję ślubną po obfitym posiłku.

To samo dotyczy niewyspania. Prawdopodobnie macie do dyspozycji kilka dni wolnego i chcielibyście trochę poleniuchować po tak ciężkiej pracy jaką włożyliście w przygotowania wesela. Postarajcie się o to by podczas sesji ślubnej być w miarę wypoczętym i wyspanym.

4. MAKIJAŻ NA SESJĘ ŚLUBNĄ

Profesjonalny makijaż robi robotę i warto w niego zainwestować wybierając się na sesję zdjęciową. Kiedyś byłem przeciwnikiem by inwestować kolejne pieniądze na takie zabiegi i odradzałem kosmetyczkę. Ale dwie sesję które zrobiłem w jednym sezonie skutecznie mnie od tego odwiodły. Wiem, że kobiety potrafią się malować same, ale czasami nie wiem czy to pośpiech czy po prostu chęć wyglądania lepiej niż w rzeczywistości potrafi zepsuć całą magię kobiecego piękna. Dlatego warto umówić się z zaufaną kosmetyczką na delikatny makijaż, w którym będziesz czuła się dobrze podczas pleneru ślubnego.

5. NIEATRAKCYJNOŚĆ A SESJA ZDJĘCIOWA

Nie ma nieatrakcyjnych ludzi. Są tylko ludzie, którzy nie lubią siebie i nie wiadomo jak starasz się ich zadowolić to jest to niemożliwe. Ale mam nadzieję, że Twój wewnętrzny wizerunek jest atrakcyjny i po prostu nie masz z tym problemu. Większość zdjęć które publikuje w moim portfolio to zdjęcia, na które otrzymałem zgodę na publikacje i wszystkie są robione we współpracy z osobami nie mającymi do czynienia z fotografią. Kto powiedział, że tylko profesjonalni modele mogą dobrze wyglądać na zdjęciach!

6. RELACJE PODCZAS SESJI ŚLUBNEJ

Relacje to chyba najistotniejsza część sesji ślubnej. Jesteście już małżeństwem od kilku dni lub godzin i może zdążyliście zaliczyć już swoją pierwszą małżeńską kłótnię, ale nie daj Boże abyście na sesję przyjechali w stanie wojny. Postarajcie się rozwiązać konflikt zanim się udacie na sesję ślubną. Jeśli zależy wam na autentycznych i naturalnych zdjęciach to nie macie wyjścia jak tylko odłożyć drażliwe tematy na inny termin. Byłem już świadkiem nierozwiązanych konfliktów podczas sesji i chciałbym oszczędzić Wam nieudanych zdjęć.

Wasza relacja z fotografem jest równie ważna i ma znaczący wpływ na jakość materiału. Czasem coś zażartuje by zmniejszyć dystans. Jestem świadomy, ile pracy wkłada fotograf by mieć dostęp do intymnej strefy waszego związku a tym samym mieć możliwość zrobić dla Was pełne emocji kadry.

8. DETALE NA SESJI ŚLUBNE

Myślę, że poruszyłem najważniejsze kwestie dotyczące sesji ślubnej, ale detale nie są wcale mniej ważne. Jednym z takich detali jest bukiet ślubny który z pewnością swoje przeżył podczas oczepin, ale warto jest go odświeżyć i zabrać ze sobą na plener. Welon na sesji ślubnej również jest ważnym elementem i wykorzystuje go podczas wietrznej pogody. Jeśli wybieracie się na plener ślubny do lasu lub na łąkę koniecznie zabierzcie obuwie na zmianę (dotyczy Panny Młodej) najlepiej sprawdzają się tenisówki.

sesja ślubna plener ślubny
sesja ślubna

NAJLEPSZA POGODA NA SESJĘ ŚLUBNĄ

Pogoda na sesji plenerowej decyduje o klimacie zdjęć. Termika jest bardzo ważna. Zdarzało mi się robić sesje plenerowe we wrześniu lub październiku, gdzie temperatura spadała poniżej 15 czy nawet 10 stopni. Niestety ten dyskomfort nie pozwala się parom młodym się skupić. Często proponuje parom przełożyć plener ślubny na wiosnę, jeśli pogoda nie rokuje. Jednak niewiele osób się decyduje na tak odległy termin. Niektórzy chcieli by mieć już za sobą sesję ślubną.

NAJLEPSZA PORA NA SESJĘ ŚLUBNĄ

Najlepszą i sprawdzoną porą na plener ślubny jest późne popołudnie. Oczywiście jeśli macie do dyspozycji słoneczny dzień. Ciepłe i miękkie światło potrafi malować naprawdę piękne obrazy. Mam taką zasadę, że przeznaczam jeden dzień na jedną sesję ślubną. Wybieram dwie ostatnie godziny dnia i w tym czasie, kiedy mam najlepsze światło realizuję sesję plenerową . Nauczyłem się tej zasady od pejzażystów, którzy w plener wybierają się przed wschodem słońca lub przed zachodem. To sprawdzona metoda, która sprawia, że przydrożne krzaki wydają się być atrakcyjne.

sesja ślubna plener ślubny
sesja ślubna

CIEKAWE MIEJSCA NA SESJĘ ŚLUBNĄ

Ciekawe miejsca na sesję plenerową. Ja chyba nie mam takich miejsc. Moje sesje plenerowe planuje 30 min przed wyjazdem. Wyglądam przez okno, sprawdzam czy mam przychylność niebios i zastanawiam się czy jechać w lewo czy w prawo i zacząć sesję nad jeziorem czy w lesie. Zawsze pytam moich klientów jakie zdjęcia im się podobają najbardziej. Najczęściej robią sobie screeny z mojego instagrama i wysyłają mi wiadomość, że chcieli by mieć podobny klimat zdjęć. Wtedy staram się odtworzyć taką sesję ślubną. 

sesja ślubna plener ślubny

sesja ślubna w lesie

Las jest po prostu magiczny. I nie chodzi wcale o ilość zieleni tylko o różnorodność. W Lesie czuje się jak w studio fotograficznym. W jednym miejscu mam do dyspozycji wiele naturalnych teł z różnym układem światła. W lecie to właśnie tu zaczynam moje plenery ślubne by uciec przed ostrym popołudniowym światłem. Problemem mogą być komary, pajęczyny i trochę gałęzi które czepiają się sukni panny młodej. Ale dobre zdjęcia wymagają poświęceń.

sesja ślubna plener ślubny

sesja ślubna nad jeziorem

Mam to szczęście mieszkać w tak urokliwym miejscu jakim są Mazury. Nigdy nie mam problemu ze znalezieniem fajnego miejsca na sesje. Może z wyjątkiem sytuacji, w której pogoda nie dopisuje, ale mam szeroki wachlarz miejsc do których udaje się na sesję.

sesja ślubna plener ślubny

 sesja ślubna z drona

Dron czasami się przydaje, aby złapać inną perspektywę. Szczególnie wtedy, gdy jest po chmurno i wydaje się, że nici z epickiego zachodzącego słońca. Udało nam się zrobić wyjątkowe zdjęcia mimo nieciekawej pogody.

sesja ślubna plener ślubny

sesja ślubna w pałacu Łężany

Łężany to często i gęsto odwiedzane miejsce przez fotografów ślubnych. Trudno dostać się do środka więc pozostaje ogród i park. Jest to naprawdę ładnie i estetycznie. Kilka razy do roku odwiedzam to miejsce, najczęściej, kiedy mam zaplanowany plener z filmowcem. To bardzo zadbane tereny pałacu, nadają zdjęciom estetyki. Jeśli zdecydujecie się tam wybrać to o każdej porze dnia będziecie zadowoleni.

INNE ARTYKUŁY KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

14 WSKAZÓWEK DLA PRZYSZŁYCH PAR MŁODYCH

PRZYSIĘGA MAŁŻEŃSKA-TEKST PRZYSIĘGI

SESJA ŚLUBNA – JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZDJĘĆ W PLENERZE